Close

KAMILA ALBIN

NIEWIDOMY ODBIORCA KULTURY

2012-03-25 15.24.51_Ciudad Autónoma de Buenos Aires_Ciudad Autónoma de Buenos Aires_AR

Audiodeskrypcją zainteresowałam się dzięki moim hiszpańskojęzycznym znajomym. Polecili mi (nieistniejącą już) stronę internetową, na której znajdowała się wirtualna sala kinowa z ścieżkami filmowymi w formacie mp3 i z wbudowaną audiodeskrypcją. W tym czasie poszukiwałam filmu Amadeusz. Jego fragment obejrzałam na ćwiczeniach z reklamy i wywarł on na mnie duże wrażenie. Ogromnie się ucieszyłam, gdy znalazłam ten film z AD po hiszpańsku. Moja radość rosła w miarę odkrywania kolejnych produkcji kinowych, które albo już widziałam po polsku bez AD albo chciałam obejrzeć np. „Władca pierścieni”, „Harry Potter”, „Avatar” oraz bajki Disney’a.

W Polsce też powoli przybywa filmów z AD. To właśnie bardzo dobra audiodeskrypcja przybliżyła mi „Matrix”. Wcześniej nigdy filmu nie wysłuchałam do końca. Opisy  pomogły mi zrozumieć i polubić ten film. Najczęściej filmy oglądam z płyty lub udostępnione w serwisach internetowych.  Ale znacznie milej oglądać film w towarzystwie widzących znajomych.

Rzadko chodzę do kina, bo teraz zdaję sobie sprawę ile informacji z filmu jest dla mnie niedostępnych, jeśli nie posiada on audiodeskrypcji. Mam nadzieję, że z czasem się to zmieni i że będę mogła z kinowych seansów czerpać tyle samo przyjemności co widzący znajomi.