Close

JUSTYNA MAŃKOWSKA

FUNDACJA NA RZECZ ROZWOJU AUDIODESKRYPCJI KATARYNKA

20151102_200551

Wierzymy, że każdy człowiek ma prawo do uczestniczenia w kulturze. Osoba tracąc wzrok czy słuch, nie traci  naturalnie praw obywatelskich. A każdy obywatel w Polsce może chodzić do kina, oglądać wystawy, czy uczestniczyć w spektaklach.  Jesteśmy od tego, by pomóc instytucjom realizować te prawa wobec osób niepełnosprawnych. Chcemy otwierać kulturę dla tych, którzy nie widzą i nie słyszą.

Nie zawsze jednak byłam świadoma tych praw i tego, że obok mnie istnieje świat osób niewidomych i niesłyszących. Miałam to szczęście, że pracowałam jako dziennikarka. W swojej pracy natknęłam się na Patryka  – niewidomego chłopca, który strzelał z łuku i odnosił w tym sporcie sukcesy. Patryk był dla mnie olśnieniem i zburzył moje postrzeganie niepełnosprawności. Od tamtej pory poszukiwałam sposobu, aby móc jakoś się do tego świata zbliżyć.

Stworzyliśmy KATARYNKĘ jako radiowcy. Naturalnie i instynktownie zajmowaliśmy się w radiu budowaniem obrazów  słowami. W Fundacji nauczyliśmy się przekuwać tę umiejętność w wielką wartość jaką jest audiodeskrypcja.

Zawsze wierzyliśmy, że ludzie z niepełnosprawnościami powinni mieć dostęp nie tylko do kultury tzw. ”wysokiej” czy wysublimowanej, ale jak wszyscy pozostali mają prawo do zwykłej rozrywki i sportu. Dlatego dużo pracy wkładamy w dostosowywanie widowisk sportowych, czy widowisk muzyczno-rozrywkowych na stadionach. Audiodeskrypcja na żywo to nie tylko opisywanie tego co dzieje się na scenie czy boisku, ale także znajomość tematu, posługiwanie się branżowym językiem , to również przekazywanie emocji, które rozlewają się wśród tłumu podczas widowiska. Nasza przygoda z audiodeskrypcją sportową rozpoczęła się podczas turnieju EURO2012 i trwa do dzisiaj dzięki współpracy ze Stadionem Narodowym, Legią Warszawa, Urzędem Miasta Wrocław. Potem przyszedł czas na audiodeskrypcję niezwykłych koncertów oraz Orange Warsaw Festival.

Otwieramy także polskie filmy dla tych, którzy nie widzą i nie słyszą. Trudno w Polsce znaleźć na afiszu kinowym film z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.  Jeszcze trudniej o taki film w małym mieście czy na wsi. Dlatego stworzyliśmy ADAPTER. To pierwsze kino w sieci dla niewidomych i niesłyszących. Na stronie%20www.adapter.pl   można  obejrzeć już ponad 50 polskich kultowych filmów. Za darmo, 24 godziny na dobę, we własnym domu. Wystarczy tylko dostęp do Internetu. Co czwartek o godz. 20:00 zapraszamy na nową adapterową premierę.

Kolejnym krokiem w otwieraniu kultury jest ADAPTER w szkole. To edukacja filmowa on-line dla niewidomych i niesłyszących uczniów. Na ADAPTERZE można zatem znaleźć adaptacje filmowe lektur szkolnych dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością. Są także fotosy filmowe oraz materiały multimedialne z zakresu edukacji filmowej przetłumaczone na język migowy. Wierzymy, że ADAPTER w szkole pomoże wielu dzieciakom i młodzieży poznać i zafascynować się polską kinematografią i odda nauczycielom narzędzie do wprowadzenia  edukacji filmowej także w ośrodkach specjalnych i szkołach integracyjnych. www.adapter.pl/wszkole

Lubimy także eksperymentować. Wśród eksperymentów szczególne miejsce zajmuje Bajka bez Barier. To edukacja artystyczna dzieci z dysfunkcjami słuchu i wzroku. W Bajce tworzenie nie ma barier i wszystko stoi na głowie – to niewidome dzieci pracują z obrazem, a niesłyszące uczą się dźwięków. Wspólnie tworzą wyjątkową bajkę, którą zobaczy cała Polska na kanale MiniMini+.
To czego brakuje w zmysłach, rekompensuje wyobraźnia i to jest największy talent, który chcemy pomóc rozwijać dzieciom. www.bajkabezbarier.pl

Naszym kolejnym eksperymentem są także pokazy filmowe 5D. Łączymy na nich kino z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem migowym z pobudzaniem innych zmysłów. Włączamy w pokazy teatr, scenografię, efekty specjalne, tak aby pobudzić dotyk, zapach, odbieranie bodźców na żywo. Nasz kolejny pokaz już w grudniu  we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych.